EÜ Pediatrik Kök Hücre Nakil Merkezi, Avrupa ve dünya kalitesinde hizmet veriyor

Sağlık ve tıp  alanında Avrupa’nın sayılı referans merkezlerinden olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi verdiği hizmetler ile ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından akreditasyon belgesi almaya deva ediyor. Bu kapsamda Ege Üniversitesi Pediatrik Kök Hücre Nakil Merkezi,  Uluslararası Hücresel Tedavi Birliği (ISCT) ve Avrupa Kan ve Kemik İliği Nakli Birliği (EBMT)’nin ortak ve dünyadaki tek akreditasyon organı olan “JACIE”  tarafından akredite edildi. Böylelikle EÜ Pediatrik Kök Hücre Nakil Merkezi,  Türkiye’deki 110 ruhsatlı nakil merkezi arasında JACIE tarafından akredite edilen 3’üncü merkez oldu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kök Hücre Nakil Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Serap Aksoylar ve ekibi, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret ederek akreditasyon belgesini takdim etti. Prof. Dr. Budak, “A Plus statüsüne sahip hastanemizde verdiğimiz sağlık hizmetini daha iyi noktalara taşımak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu kapsamda Pediatrik Kök Hücre Nakil Merkezimiz, gerçekleştirdiği tanı, tedavi ve araştırmalarıyla Avrupa ve dünya standartlarında bir tedavi merkezi olduğu JACIE tarafından akredite edilerek tescillendi. Bu akreditasyon sürecinde emeği geçen tüm mensuplarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Akreditasyon süreci hakkında bilgi veren Prof. Dr. Aksoylar, “Merkezimiz yaklaşık 4 yıl süren kapsamlı çalışmalar sonunda, Avrupa ve dünya standartlarında bir tedavi merkezi olarak kabul edilmiş ve böylece Türkiye’deki 110 ruhsatlı nakil merkezi arasında JACIE tarafından akredite edilen 3’üncü merkez olmuştur. Bu akreditasyon sayesinde merkezimizde gerçekleştirilen tüm tedavi hizmetlerinin uluslararası standartlarda olduğu belgelenmiştir” diye konuştu.

“Hem sağlık turizmine hem ekonomiye katkı sağlayacak”

         Prof. Dr. Aksoylar, “JACIE akreditasyonunun öncelikli amacı; etik kurallar çerçevesinde, her biri ölümcül bir hastalığa sahip olan ve bu nedenle kök hücre nakli gereken hastalara daha iyi tıbbi tedavi ve hizmet olanağı sağlamak, ayrıca her biri birer gönüllü olan sağlıklı kök hücre vericilerinin güvenliğini maksimum korumaktır. Çok sayıda hastayı kapsayan güncel çalışmalarda; JACIE akreditasyonu olan merkezlerde nakil olan hastaların iyileşme oranları akreditasyonu olmayan merkezlere göre belirgin olarak artmaktadır. Bu tescille birlikte bundan sonraki süreçlerde, Merkezimize Avrupa başta olmak üzere, dünyanın dört bir tarafından yapılan hasta başvurularında önemli artışlar meydana gelmesi beklenmektedir. Merkezimizin bu başarısı, Ege Üniversitesinin tanınırlığının ve uluslararası araştırma iş birliklerinin artmasına ve ülkemizin bu alandaki kapasitesinin artırılmasına önemli katkılar sağlaması bakımından büyük önem arz ediyor.   JACIE akreditasyonu ile Ege Üniversitesi Pediatrik Kök Hücre Nakil Merkezinin uluslararası düzeyde kabul görmesi, sağlık alanında üniversitemizin ve ülkemizin saygınlığını artıracak ve sağlık turizmi sayesinde de ülkemiz için önemli ekonomik kazanımlar sağlayacaktır. Tabi ki; en önemli kazanç, kemik iliği nakli gereken ülkemiz çocuklarına Avrupa ve dünya kalitesinde en iyi hizmeti vermektir. Bizim  çocuklarımız da dünya standartlarında tedaviyi hak etmektedir” dedi.

JACIE Nedir?

JACIE, Uluslararası Hücresel Tedavi Birliği (ISCT) ve Avrupa Kan ve Kemik İliği Nakli Birliği (EBMT)’nin ortak ve dünyadaki tek akreditasyon organıdır. Kök Hücre Nakil Merkezlerinin yüksek kalite standartlarına uyumunu zorunlu kılan ve yurtdışı otoriteler tarafından yapılan denetimler sonucunda onaylanan bir süreçtir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x