Rusya’da Türk yumurtası isyanı! Marketler tepki göstermeye başladı

Rusya’da iç piyasada fiyatları düşürmek amacıyla Türkiye’den alınan milyonlarca yumurta, tedarik dağılımının eşit yapılmaması nedeniyle marketlerden tepki almaya başladı.

İthal Yumurtaların Dağıtım Sorunları:

İzvestiya gazetesi, Türkiye, Azerbaycan ve Belarus’tan özel olarak ithal edilen yumurtaların Rusya’daki marketlere ulaşmadığını bildiriyor.

Yumurta İşleme ve Fiyat İstikrarı:

Rusya Gıda Üreticileri Birliği yetkililerine göre, ithal edilen 78 milyon adet yumurtanın büyük bir kısmı pastacılık gibi sektörlerde kullanılmak üzere işlenmeye gönderilmiş. Ancak, birlik yetkilileri ve perakende zincir temsilcileri, ithal yumurtaların fiyat istikrarına ciddi bir katkı sağlamadığını ifade ediyor.

Uzun Vadeli Sözleşmeler ve Yumurta İthalatı:

Uzmanlar, perakende zincirlerinin yabancı tedarikçilerle uzun vadeli sözleşmeler yapmasının kârlı olmadığını belirterek, bu durumun ithal yumurtaların mağaza raflarında yer bulamamasına neden olduğunu söylüyor.

İthal Edilen Yumurta Miktarları:

Habere göre, yıl başından bu yana Belarus’tan 69 milyon, Türkiye’den 5.6 milyon, Azerbaycan’dan ise 4.2 milyon yumurta ithal edilmiş. Rusya’nın kendi ürettiği yumurta sayısı ise 38.1 milyar.

Yumurta İthalatının Serbest Bırakılması:

Rusya, yumurta fiyatlarındaki artışın önüne geçmek amacıyla Türkiye ve diğer ülkelerden yumurta ithalatını serbest bırakmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x