Volkswagen uygun fiyatlı elektrikli otomobiller için kolları sıvadı

Volkswagen, Çin pazarında elektrikli araçlar (EV) için yenilikçi ve maliyet etkin bir platform sunarak cesur bir adım atıyor. Bu girişim, hızla büyüyen EV sektörüyle tanınan Çin’de şirketin varlığını güçlendirmek için stratejik bir hamle olarak önem taşıyor.

Volkswagen, daha uygun fiyatlı seçenekler sunmak için yerel olarak tedarik edilen bileşenleri kullanıyor. Bu planın merkezinde, Çin pazarına özel olarak tasarlanmış yeni bir giriş seviyesi platform geliştirme fikri yatıyor. “A Ana Platformu” adı verilen bu proje, fiyat hassasiyetinin yüksek olduğu Çin pazarında üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor. Volkswagen, yerel olarak tedarik edilen bileşenlerin kullanımını artırarak tüketicilere daha uygun fiyatlı EV seçenekleri sunmayı hedefliyor.

Bu duyuru, Volkswagen’in Çin başkanı Ralf Brandstaetter tarafından, Hefei’deki yeni EV geliştirme ve tedarik merkezi, Volkswagen Group China Technology Company (VCTC)’nin açılışı sırasında yapıldı. Bu gelişme, 2.000’den fazla iş yaratması beklenen ve VCTC’ye yapılan 1.1 milyar dolarlık önemli bir yatırımın bir parçası.

Volkswagen uygun fiyatlı elektrikli otomobiller için kolları sıvadı

Volkswagen’in uygun fiyatlı EV’lere odaklanma kararı kritik bir zamanda geldi. Marka, son zamanlarda benzinli araç satışlarındaki düşüş nedeniyle Çin’de yerli üretici BYD tarafından geride bırakıldı. Bunun yanıtı olarak Volkswagen, Çin’deki ID.3 modelinin fiyatlarını düşürdü ve bu da satışlarda önemli bir artışa yol açtı.

Mevcut Modüler Elektrikli Tahrik Araç Kiti’nden (MEB) türetilen yeni platformun 2026 yılına kadar işler hale gelmesi bekleniyor. Bu hızlandırılmış zaman çizelgesi, Volkswagen’in pazar taleplerine hızla uyum sağlama konusundaki kararlılığının bir göstergesi.

Dahası, Volkswagen bu yeni platform temelinde dört modeli, SAIC ve FAW ile mevcut ortak girişimleriyle işbirliği içinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Ayrıca şirket, EV portföyünü daha da genişletmek için XPeng ile iki ek tamamen elektrikli model geliştirmek üzere ortaklık kurdu. Bu stratejik hamle sadece Çin ile sınırlı değil. Küresel olarak, Volkswagen 2026 yılına kadar on yeni tamamen elektrikli araç tanıtarak elektrifikasyona ve sürdürülebilir mobiliteye olan bağlılığını sergiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x