Huawei P70, devasa Sony sensörüyle geliyor

Huawei, akıllı telefon kameralarında yeni bir döneme adım atmaya hazırlanıyor. Duyumcu Digital Chat Station’ın ortaya çıkardığı bilgilere göre, Huawei, Sony IMX989 ve OmniVision OV50H olmak üzere iki ileri düzey görüntü sensörünü test ediyor.

Bu, Huawei’nin amiral gemisi modellerinde 1 inçlik bir görüntü sensörü kullanacak olması açısından bir ilk olacak. Özellikle dikkat çeken Sony IMX989, şu anda bir akıllı telefonda kullanılan en büyük sensör olarak biliniyor ve Oppo Find X6 Pro gibi cihazlarda görülebiliyor. Bu büyük 1 inçlik sensör, harika fotoğraflar ve videolar üretmenin yanı sıra, kamera modülünün dışa doğru çıkıntı yapmasına neden oluyor. Huawei için bu, bir akıllı telefon görüntü sensöründe ilk defa 1 inçlik bir sensörle çalışacak olması anlamına geliyor.

Huawei P70, devasa Sony sensörüyle geliyor

Huawei P70 serisi toplamda üç modeli kapsıyor: Huawei P70, Huawei P70 Pro ve Huawei P70 Art. Yapılan testler, Huawei’nin bu 1 inçlik IMX989 sensörünü bu üç modelden en az birinde kullanabileceğine işaret ediyor. Bu bağlamda önemli olan bir diğer nokta, analist Ming-Chi-Kuo’nun geçen ay Huawei P70 Art’ın 1 inçlik IMX989 görüntü sensörünü kullanacağını belirtmesi. Kuo ayrıca, bu üst düzey modelin 1G6P cam-plastik hibrit bir lensle donatılacağını da belirtiyor.

Eğer bu gerçekleşirse, Huawei’nin kamera yeteneklerinde önemli bir sıçrama yaşanmış olacak. Özellikle son zamanlardaki bazı amiral gemisi modellerinde gördüğümüz kamera iyileştirmeleri göz önünde bulundurulduğunda bu durum daha da anlam kazanıyor.

Huawei’nin test ettiği ikinci görüntü sensörü ise OmniVision OV50H. Bu sensör, 50 megapiksel çözünürlük ve 1/1.3 inç optik format boyutu sunuyor. 1.2μm piksel boyutuyla 1 inçlik Sony IMX989’un 1.6μm’lik piksel boyutuna kıyasla biraz daha küçük piksellere sahip. OmniVision OV50H, tam çözünürlükte 30fps, 12.5MP modunda 120fps ve 60fps’de HDR desteği sunuyor. Hem DCG HDR hem de basamaklı HDR’yi destekleyen OV50H, dinamik aralık konusundaki yeteneklerini gösteriyor. Bu sensör, her iki HDR modu etkinleştirildiğinde 100dB’den fazla dinamik aralığa ulaşabiliyor. Teknik özellikleri itibarıyla, yüzey alanı en büyük olmasa da OV50H piyasada güçlü bir rakip olarak öne çıkıyor. Huawei P70 serisinin 2024’ün ilk yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x